Ile właściwie kosztuje mieszkanie w Krakowie w 2026? Średnia cena na rynku pierwotnym to około 17 200 zł/m², wzrost o około 3% rok do roku, w ujęciu miesięcznym bez zmian (rynekpierwotny, połowa 2026). Mediana transakcji jest niższa — około 14 100 zł/m² (SonarHome); różnica jest normalna: średnią podnoszą dzielnice premium i mniejsze mieszkania. Poniżej rozbijamy to według dzielnic i metrażu — i pokazujemy, co kupisz za swój budżet.
O tych liczbach. Liczby dzielnicowe to orientacyjne ceny wejścia nowych mieszkań („od“) na 2026 — najtańsza obecna oferta w dzielnicy, która jest poniżej średniej dzielnicowej. Liczby miejskie są ze źródeł (rynekpierwotny, SonarHome, NBP/GUS). Wszystko to wskazówka, nie ceny transakcyjne — weryfikuj aktualne dane przed zakupem.
Ceny mieszkań w Krakowie według dzielnic (2026)
Ceny wejścia („od“), od najniższych. Kolumna „50 m²“ to przybliżony koszt mieszkania przy tej stawce.
| Dzielnica | Od (zł/m²) | 50 m² ≈ | vs miasto | Segment |
|---|---|---|---|---|
| Swoszowice | 12 400 | 620 000 zł | -19% | Budżetowy |
| Wzgórza Krzesławickie | 12 400 | 620 000 zł | -19% | Budżetowy |
| Nowa Huta | 12 500 | 625 000 zł | -18% | Budżetowy |
| Bieńczyce | 12 700 | 635 000 zł | -17% | Budżetowy |
| Bieżanów-Prokocim | 12 800 | 640 000 zł | -16% | Budżetowy |
| Mistrzejowice | 13 500 | 675 000 zł | -12% | Budżetowy |
| Dębniki | 14 200 | 710 000 zł | -7% | Średni |
| Prądnik Biały | 14 200 | 710 000 zł | -7% | Średni |
| Czyżyny | 14 300 | 715 000 zł | -7% | Średni |
| Łagiewniki-Borek Fałęcki | 14 300 | 715 000 zł | -7% | Średni |
| Podgórze Duchackie | 14 300 | 715 000 zł | -7% | Średni |
| Prądnik Czerwony | 15 300 | 765 000 zł | 0% | Średni |
| Bronowice | 15 700 | 785 000 zł | +2% | Średni |
| Podgórze | 15 900 | 795 000 zł | +4% | Średni |
| Krowodrza | 16 700 | 835 000 zł | +9% | Premium |
| Zwierzyniec | 18 100 | 905 000 zł | +18% | Premium |
| Grzegórzki | 18 500 | 925 000 zł | +21% | Premium |
| Zabłocie | 18 700 | 935 000 zł | +22% | Premium |
| Stare Miasto | 19 200 | 960 000 zł | +25% | Premium |
| Kazimierz | 20 700 | 1 035 000 zł | +35% | Premium |
→ Pełny obraz każdej dzielnicy: Dzielnice Krakowa: gdzie mieszkać i kupić.
Co kupisz za swój budżet
Dla mieszkania 50 m², w przybliżeniu:
- ~620 000–675 000 zł — segment budżetowy: Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta, Bieńczyce, Bieżanów-Prokocim, Mistrzejowice. Najniższe wejście, najwyższa opłacalność wynajmu — strategie w przewodniku inwestycyjnym.
- ~710 000–795 000 zł — pas średni: Dębniki, Prądnik Biały/Czerwony, Czyżyny, Łagiewniki, Podgórze Duchackie, Bronowice, Podgórze. Najlepszy balans ceny, komunikacji i wyboru nowych inwestycji.
- ~835 000–1 035 000 zł — premium: Krowodrza, Zwierzyniec, Grzegórzki, Zabłocie, Stare Miasto, Kazimierz. Prestiż, klimat i najsilniejszy popyt.
Potrzebujesz konkretnych opcji pod budżet? Powiedz nam o budżecie — wyślemy krótką listę. Policz opłacalność konkretnego mieszkania w kalkulatorze opłacalności wynajmu — wpisujesz cenę i czynsz, dostajesz rentowność brutto/netto i przepływ gotówki.
Cena wg metrażu
Im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena za metr kwadratowy. W krakowskich nowych mieszkaniach (rynekpierwotny, 2026):
| Typ | Cena/m² |
|---|---|
| Kawalerka | ~19 600 zł |
| 2-pokojowe | ~17 100 zł |
| 3-pokojowe | ~16 200 zł |
| 4-pokojowe+ | ~16 600 zł |
Kawalerka kosztuje więcej za metr, ale mniej w całości — warto wiedzieć, jeśli kupujesz pod wynajem (kawalerki wynajmują się najszybciej), a nie dla siebie.
Nowe vs wtórne — rynek pierwotny czy wtórny w Krakowie?
Krótka odpowiedź: cena za m² już ich nie rozdziela — rozdziela je struktura kosztów i moment, w którym możesz się wprowadzić. Rynek pierwotny jest tańszy w samej transakcji (bez PCC, koszty przy akcie to ok. 0,4–0,5% ceny), ale doliczasz wykończenie i czekasz na odbiór. Rynek wtórny kosztuje przy akcie o 2% więcej z tytułu PCC, za to bywa gotowy do zamieszkania — a przy zakupie pod wynajem zaczyna zarabiać od pierwszego miesiąca.
W 2026 oba rynki w Krakowie praktycznie się zrównały — pierwotny ~15 700–17 200 zł/m², wtórny ~15 700 zł/m².
| Rynek pierwotny | Rynek wtórny | |
|---|---|---|
| Podatek przy zakupie | VAT w cenie, bez PCC | PCC 2% (0% przy pierwszym mieszkaniu) |
| Koszty przy akcie | ~0,4–0,5% ceny | ~2,4% ceny |
| Stan lokalu | deweloperski — wykończenie 2 500–4 500 zł/m² | zwykle do zamieszkania, czasem po remoncie |
| Kiedy się wprowadzasz | po odbiorze, często 12–24 mies. | zwykle 1–3 mies. od aktu |
| Ochrona wpłat | rachunek powierniczy + DFG | brak — płacisz przy akcie |
| Pole do negocjacji | rabaty i pakiety zamiast obniżki ceny | cena ofertowa realnie negocjowalna |
Policzone na konkretnym przykładzie, mieszkanie za 500 000 zł: przy dzisiejszej stawce ok. 15 700 zł/m² to lokal o powierzchni ok. 32 m². Na rynku pierwotnym płacisz ok. 2 050 zł kosztów przy akcie, ale zanim wstawisz meble — jeszcze 80–145 tys. zł wykończenia (2 500–4 500 zł/m² z tabeli wyżej). Na wtórnym płacisz ok. 11 950 zł przy akcie (z czego 10 000 zł to PCC), a jeśli to twoje pierwsze mieszkanie — ok. 1 950 zł, bo PCC znika. Innymi słowy: ulga na pierwsze mieszkanie odwraca cały rachunek na korzyść rynku wtórnego. Pełne wyliczenia: kalkulator kosztów zakupu mieszkania i poradnik podatki i notariusz w Polsce.
Kiedy co wybrać:
- Pierwotny — gdy kupujesz na dłużej, masz budżet na wykończenie, chcesz nowe instalacje i niski czynsz administracyjny albo zależy ci na ochronie wpłat z ustawy deweloperskiej.
- Wtórny — gdy zależy ci na lokalizacji, której deweloperzy już nie mają (Stare Miasto, Kazimierz), na szybkim wejściu w najem albo gdy korzystasz ze zwolnienia z PCC dla pierwszego mieszkania.
Rynek wtórny
Mediana transakcyjna na rynku wtórnym w Krakowie to obecnie około 14 100–14 700 zł/m² — w lipcu 2026 SonarHome podaje 14 649 zł/m² (marzec–lipiec 2026: 14 145 → 14 161 → 14 601 → 14 685 → 14 649 zł/m², czyli wzrost po spokojnym I kwartale). Dane transakcyjne NBP za I kwartał 2026 pokazują 15 110 zł/m² — praktycznie bez zmian rok do roku (0,0%), podczas gdy rynek pierwotny w tym samym okresie skorygował się o -1,7% r/r. Innymi słowy: wtórny jest dziś stabilniejszy niż pierwotny — ograniczona podaż nowych projektów w centrum trzyma ceny mieszkań z drugiej ręki na wyrównanym poziomie. Kupując na wtórnym, doliczasz PCC 2% i realny wiek budynku (instalacje, elewacja, winda), ale często wprowadzasz się od razu — bez czekania na odbiór i wykończenie. Zawsze porównuj konkretną ofertę z medianą dzielnicy, nie z uśrednioną ceną miejską.
Trend i prognoza
Po latach dwucyfrowych wzrostów rynek Krakowa ustabilizował się w 2025–2026: nowe mieszkania wzrosły o około 3% rok do roku, ale miesiąc do miesiąca praktycznie bez zmian (rynekpierwotny, Business Insider). Czynniki pozostają silne — relokacja, studenci, ograniczona podaż w centrum — ale krótkoterminowy kierunek wyznaczają dostępność kredytu i podaż.
Nie publikujemy prognoz. Aktualne dane znajdziesz w raportach NBP o cenach mieszkań, statystykach GUS i raportach rynkowych (rynekpierwotny, Otodom Analytics).
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie w 2026? Średnia nowych ~17 200 zł/m² (+3% r/r); mediana ~14 100. Mieszkanie 50 m² — od ~620 000 zł w segmencie budżetowym do ~1 035 000 zł w prestiżowym centrum.
Która dzielnica jest najtańsza? Swoszowice, Wzgórza Krzesławickie, Nowa Huta, Bieńczyce — od ~12 400–12 700 zł/m².
Nowe czy wtórne — co tańsze? Ceny praktycznie się zrównały (~15 700 zł/m²); przy nowym dochodzi wykończenie (VAT już w cenie), przy wtórnym — PCC 2%. Zawsze porównuj koszt całkowity, nie cenę za metr.
Materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej ani inwestycyjnej. Liczby są orientacyjne na dzień publikacji. Przed decyzjami skonsultuj się z licencjonowanymi specjalistami. →